Krista Fischer on igapäevaselt nii teadlase kui ka õppejõu rollis. Ta on spetsialiseerunud biostatistikale. See matemaatilise statistika haru tegeleb statistikameetodite rakendamisega bioloogias ja biomeditsiinis.
Kristale meeldis matemaatika juba lapsena. Ta osales olümpiaadidel ja nautis matemaatilisi väljakutseid. Ülikooli astudes oli Krista siiski kahevahel: kas õppima asuda bioloogiat või matemaatikat. Õnneks õnnestus tal need kaks eriala ühendada.
Krista sõnul võiks kindlasti julgustada noori tüdrukuid reaalainete vastu suuremat huvi tundma. Kahjuks levivad ikka stereotüübid, et naised ei peagi matemaatikast/füüsikast aru saama ega neis ainetes pingutama – tegelikult ei ole tüdrukute aju selles osas üldse teistmoodi ehitatud kui poiste oma ja loomupärased võimed on kahe soo esindajate seas üsna ühtemoodi jaotunud. Oleks vaja teha tööd selle nimel, et need stereotüübid kaoks ja et tüdrukud ennast reaalainetes julgemalt proovile paneks. Ehk oleks abi ka sellest, kui noored naismatemaatikud (ja teised reaalteadlased) oleks rohkem nähtavad ja ühiskondlikult aktiivsed nn „rollimudelid“ praeguste koolitüdrukute jaoks.
Krista sõnul seisneb matemaatika ilu tema rangelt loogilises süsteemis. Uued teadmised järelduvad alati varasematest loogiliste tuletuskäikude abil. Kristale meeldib aga statistika, sest seal tuleb sisse ka juhuslikkus. Seoste leidmine keerukates andmestikes on põnev ja on tore, kui matemaatiliste vahendite abil saab aidata kaasa uute teadmiste tekkele meditsiinis, bioloogias ja muudes valdkondades.
Krista arvates on biostatistikas kõige põnevam põhjuslike mudelite valdkond – näiteks uurib ta praegu koos doktorantide ja magistrantidega, kuidas ravimite põhjuslikku mõju hinnata olemasolevate andmebaaside abil, ilma kallist ja keerulist ravimiuuringut korraldamata.
Krista sõnul on teadlasena läbilöömiseks eelkõige vaja huvi ja motivatsiooni oma erialal tegutsemiseks, aga ka töökust ja järjekindlust. Lisaks on vaja ka omajagu loomingulisust – nn „kastist välja“ mõtlemist, et jõuda uute ja originaalsete tulemusteni. Rääkides naistest teaduses, siis Tartu statistikute koolkond on loodud imelise emeriitprofessori Ene-Margit Tiidu poolt, kes oskab alati märgata, toetada ja tunnustada teisi naisi nii tudengite kui kolleegide seas. Seetõttu pole Eesti statistikute seas soolist ebavõrdsust kunagi olnud. Naiste jaoks teeb loomulikult elu keeruliseks töö- ja pereelu ühildamine, sest väikeste lastega tekivad paratamatult pausid aktiivses teadustöös. Krista toonitab, et ka vanemate kolleegide toetus ja mõistmine on olulised, et naisteadlasena pere- ja tööelu ühildamise dilemmadega toime tulla.
Krista jaoks on ühed kõige meeldejäävamad hetked seotud sellega, kui ta on juhendajana suutnud tekitada noortes huvi biostatistika vastu ja nad jätkavad pärast bakalaureuseõpet sel alal nii magistrantuuris kui doktorantuuris ning jõuavad ka edukalt doktoritöö kaitsmiseni. Krista juhendatud bakalaureusetudengitest on tänaseks doktorikraadini jõudnud kuus noort statistikut, kellest nelja doktoritööd juhendas ta ise.
Vaata veel:
Naised teaduses: Ene-Margit Tiit
Naised teaduses: Kerli Orav-Puurand
Naised teaduses: Triinu Veeorg
Naised teaduses: Ella Puman